O MNĚ

Lucie Hájková se narodila v roce 1978 v Náchodě. Sólový zpěv studovala na pardubické konzervatoři, později na Konzervatoři v Praze. Ve studiu pokračovala na pražské HAMU, kterou absolvovala v roce 2008. Pedagožkami L. Hájkové byly B. Šulcová, J. Soběhartová, M. Urbanová a především prof. N. Kniplová. Účastnila se mnoha stáží a kurzů, které lektorovali např. Tom Krause, P. Dvorský, G. Beňačková, M. Hajóssyová, H. Kaupová a N. Henninger.

Je laureátkou několika prestižních pěveckých soutěží, v roce 2005 se stala vítězkou kategorie „Píseň“ na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech. Zde získala v roce 2010 i 3. místo v oboru „Opera“ a stejného umístění dosáhla i na pěvecké soutěži pořádané v rámci mezinárodního hudebního festivalu Ad honorem Mozart v Praze (také 2010).

Lucie Hájková je pravidelným hostem Opery Národního divadla v Praze, debutovala zde 2009 jako První a Druhá žínka ve Dvořákově Rusalce. Vedle menších rolí (Komorná – Čert a Káča, Druhý žnec – Libuše) můžeme Lucii Hájkovou na prknech naší první scény vidět také v roli Druhé dámy v Mozartově Kouzelné flétně (2012) nebo Mořské panny v opeře Marka Ivanoviče Čarokraj (2012). Prozatím její největší příležitostí na scéně ND byla Donna Elvíra v novém nastudování Mozartova Dona Giovanniho (rež. SKUTR, 2012).

Vedle působení v Opeře ND je v současné době také sólistkou Divadla J. K. Tyla v Plzni, F. X. Šaldy v Liberci a Komorní opery Praha, kde bývá obsazována do mozartovského (Hraběnka, Druhá dáma, Druhý génius) a pucciniovského (Liu, sestra Jenovéfa v Sestře Angelice) repertoáru. Na uvedených scénách dále ztvárnila roli Berty v Rossiniho Lazebníku sevillském, Frau Flut ve Veselých paničkách windsorských O. Nicolaie nebo Agafji v Ženitbě Bohuslava Martinů. Nejnověji pak Cizí kněžnu v Rusalce a Wandu v Polské krvi (O. Nedbal) na scéně Divadla F. X. Šaldy v Liberci a Giuliettu v Hoffmanových povídkách v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

Ač se Lucie Hájková věnuje především opernímu divadlu, má za sebou řadu koncertních vystoupení v České republice i v zahraničí (koncert v Káhirské opeře v Egyptě, vystoupení v Německu, Rakousku, Španělsku, turné po Japonsku) a často také interpretuje moderní vokální literaturu (A. Zemlinsky – Maiblumen blühten überall, T. Švarcová – Z leningradského deníku L. Ochapkinové). Pro Český rozhlas natočila písňový cyklus Luboše Sluky Milostné písně.

Z dirigentů spolupracovala L. Hájková například s J. Bělohlávkem, T. Netopilem, T. Braunerem, J. Hrůšou, L. Svárovským. Je vdaná za barytonistu Národního divadla Jiřího Hájka, s nímž má dcery Marii a Terezu.

Lucie-Hajkova-Soprano-Soloist-Czech-National-Theatre-Prague-013
Lucie-Hajkova-Set-6-700_2906
Lucie-Hajkova-Set-9-700_3081-cropped